Karaś srebrzysty (Carassius auratus gibelio)

Karaś srebrzysty (Carassius auratus gibelio)

Karpiowate (Cyprinidae)

Woda: strumień, rzeka, ujście, jezioro, staw

  • Pochodzi ze wschodniej Azji
  • Bliski krewny złotej rybki
  • W wodach europejskich często występują tylko samice
Karaś srebrzysty

Budowa zewnętrzna

Ciało umiarkowanie wyciągnięte, bocznie ścieśnione. Brak wąsów. Łuski duże, 28-32 wzdłuż linii bocznej. Płetwa grzbietowa wysoka, z 17-25 promieniami, jej krawędź jest prosta lub lekko wypukła. W płetwie odbytowej 8-11 promieni, płetwa ogonowa wcięta. Zęby gardłowe jednorzędowe. 4-4. Na pierwszym łuku skrzelowym 35-48 wyrostków filtracyjnych. Grzbiet jasny, brązowawy. Boki i brzuch żółtawe, srebrzyście lśniące. Otrzewna jamy ciała czarna. Przeciętnie ma długość 15-35 cm, maksymalnie 60 cm.

Występowanie

Stojące i wolno płynące wody o miękkim podłożu, gęsto porośniętym roślinnością. We wschodniej Azji od basenu Amuru po Syberię. Obecnie sztucznie wprowadzony do wielu wód europejskich.

Tryb życia

Karaś srebrzysty często występuje razem z karasiem (Carassius carassius), gdyż nie tylko jest do niego podobny z wyglądu i ma takie same wymagania pokarmowe, lecz również - tak jak on jest odporny na niekorzystne warunki środowiska. Rośnie szybciej od karasia, dlatego - zwłaszcza w Europie Wschodniej - hodowany jest jako ryba stawowa. Tarło - maj, do czerwca. Ikra (160000-380000) składana jest w płytkiej wodzie, wśród gęstej podwodnej roślinności. Okres inkubacji ikry trwa 5-7 dni. Dojrzałość płciową gatunek ten uzyskuje w 3-4 roku życia (przy długości 15-20 cm).

Odżywianie

Małe zwierzęta denne, zooplankton i rośliny wodne.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy karasia to... japończyk, japoniec, karaska i bąk. Karaś srebrzysty często nazywany jest po prostu japończykiem (japońcem).

Uwagi

Złota rybka (Carassius auratus auratus) nazywana karasiem złocistym z wyglądu jest bardzo podobna do karasia srebrzystego. Ma jednak większe łuski (26-28 wzdłuż linii bocznej). Występuje w warunkach naturalnych w Azji Środkowej, Chinach i Japonii. Ryba została introdukowana (sztucznie wprowadzona) w wielu krajach świata.

Wędkarstwo - Karaś srebrzysty

Wymiar ochronny: brak wymiaru ochronnego

Okres ochronny: brak okresu ochronnego

Dobowy limit połowu: brak


Normy medalowe:

brąz: 1.2 kg / srebro: 1.5 kg / złoto: 2 kg

Rekord Polski: 4.75 kg, 60 cm


Rekord Polski dotyczy karasia nie określono czy pospolitego, czy srebrzystego. Karaś rośnie do 60 cm długości i 5 kg masy ciała. Rekord świata (Kocher River, Germany) karasia srebrzystego wynosi 4,84 kg; 58 cm. Kapitalny Rekord Polski wynosi 60 cm długości, ale ryby o mniejszej masie. Krążą mity, że tylko w Rosji łowione są jeszcze większe karasie podobno i 6 kg.

Złota rybka

Rada stawikowa

Karaś srebrzysty jest jednym z dwóch podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus). Drugi podgatunek to karaś złocisty. Jego udomowioną formą jest rozprzestrzeniona na całym świecie złota rybka, najpopularniejsza obecnie ryba stawikowa. Istnieje wiele jej odmian barwnych przez złote i srebrne po białe, różniących się ponadto kształtem głowy i połetw. Do najpospolitszych odmian należy welon, kometa i teleskop, słynne są także lwia główka, jajoryb, tygrysek czy jaskółczy ogon.

Udostępnij stronę znajomym

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4248666 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika