Miętus (Lota lota)

Miętus (Lota lota)

Dorszowate (Gadidae)

Woda: strumień, rzeka, ujście, jezioro

  • Wąski na żuchwie
  • Ma wyśmienite mięso
  • Ryba wybitnie zimnolubna, aktywna przede wszystkim w zimie
Miętus

Budowa zewnętrzna

Ciało silnie wyciągnięte, z przodu walcowate, w części tylnej bocznie ścieśnione. Głowa szeroka i płaska. Duży, lekko dolny otwór gębowy. Szczęki z drobnymi, tarkowatymi zębami. Na podbródku jeden długi wąs. Przy otworach nosowych dwa króciutkie wąsiki. Łuski małe, cienkie, okrągłe. Linia boczna niepełna. Pierwsza płetwa grzbietowa z 9-16, druga z 67-85 promieniami - jest ona prawie tak długa jak płetwa odbytowa (65-78 promieni). Płetwy brzuszne położone gardłowo. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Ubarwienie grzbietu brązowe, oliwkowożółte lub zielonkawe z ciemnym, niewyraźnym marmurkowym wzorem. Boki jaśniejsze, żółtawe. Brzuch białawy; ubarwienie ryb w zależności od podłoża jest bardzo zmienne. Młode są znacznie ciemniejsze od ryb dorosłych. Miętus przeciętnie osiąga do 2 kg, przeciętna długość to 30-60 cm, maksymalnie 150 cm - osiąga wówczas 25-30 kg i wiek 15-20 lat.

Występowanie

Ryba ta zamieszkuje przydenne rejony przejrzystych, chłodnych wód. Jest jedynym przedstawicielem rodziny dorszowatych w wodach słodkich, docierając w nich aż do krainy pstrąga. Znaleźć ją można w rzekach i jeziorach (w Alpach do wysokości ponad 1200 m), od Europy Zachodniej i Środkowej po dorzecze Amuru i zlewisko Jeziora Bajkał. Żyje również w słonawych wodach rzecznych delt. Występuje w Skandynawii.

Tryb życia

Ryba aktywna o zmroku i nocą. Tarło - od listopada do marca przy temperaturze wody 0,5-4°C. Ikra o średnicy 1 mm (1000000 sztuk na kilogram ciężaru ciała samicy) zawiera dużą kroplę tłuszczu, dzięki czemu swobodnie unosi się w wodzie (drobna, pelagiczna ikra charakterystyczna jest również dla morskich przedstawicieli dorszowatych). Ikra corocznie składana jest w tych samych miejscach, nad żwirowym lub piaszczystym podłożem. W zależności od temperatury wody okres jej inkubacji wynosi od 6 do 10 tygodni. Liczące zaledwie 3 mm długości larwy pędzą pelagiczny tryb życia w powierzchniowych warstwach wody. Na dnie osiadają dopiero po osiągnięciu długości 6-7 mm. Młode, 1-2-letnie ryby większą część czasu spędzają ukryte pod kamieniami. Samce dojrzewają pod koniec trzeciego, natomiast samice w końcu czwartego roku życia. Poza wodą miętus jest bardzo żywotny i w wilgotnym (chłodnym) powietrzu potrafi przetrwać kilka godzin. Ryba ta z powodzeniem wprowadzona została do wielu sztucznych zbiorników wodnych, jednak próby jej sztucznej hodowli dotychczas nie zostały uwieńczone sukcesem.

Odżywianie

Młode osobniki zjadają robaki, larwy owadów, skorupiaki, drobne ślimaki i mięczaki. W starszym wieku odżywia się rybami (jazgarz, kiełb, płoć i inne) oraz rakami. Miętus zyskał miano groźnego rabusia ikry i wylęgu ryb; zwłaszcza w pstrągowych wodach może być sprawcą znacznych szkód.

Ciekawostki

Inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy miętusa to... meniok, mentuz, miniok, minka, mich, myniok oraz niuch.

Uwaga

Mięso miętusa uważane jest za delikatesowy przysmak.

Wędkarstwo - Miętus

Wymiar ochronny: do 25 cm i 30 cm Rzeka Odra od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi

Okres ochronny: od 1 grudnia do końca lutego

Dobowy limit połowu: 2 szt. lub 5 kg


Normy medalowe:

brąz: 1 kg / srebro: 1.5 kg / złoto: 2 kg

Rekord Polski: 4.06 kg, 75 cm


Miętus rośnie do 150 cm długości i 30 kg masy ciała (w Polsce rzadko kiedy przekracza 2 kg). Uznany rekord świata (Diefenbaker Reservoir, Canada) miętusa złowionego na wędkę wynosi: 11,40 kg (25 lb 2 oz); ~ 110 cm długości. Mówi się, że największe miętusy są w Rosji, znany jest stąd okaz ważący 32,00 kg (nie został złowiony na wędkę). Krążą też mity o jeszcze większych miętusach 34 kg i 36 kg (Russia).

Rada wędkarska

Miętus uchodzi za znakomitą rybę konsumpcyjną, którą poławia się zwłaszcza w zimnej porze roku. Jako przynęty służą martwe rybki, filety rybne lub pęczki rosówek, również czerwone robaki podawane jak najbliżej dna.

Udostępnij stronę znajomym

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4014880 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika