Jezioro Dąbie

Opis łowiska

Jezioro Dąbie leży w Dolinie Dolnej Odry. Ma powierzchnię 56 km2. Jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce. Jego długość to 15 km, a szerokość 7,5 km. Jego średnia głębokość to zaledwie 3,5 m, a głębokość maksymalna 8 m w torze wodnym. Ta głębokość sprawia że jezioro Dąbie jest jedynym w Polsce jeziorem dostępnym dla statków pełnomorskich.

Jezioro Dąbie jest połączone systemem kanałów z głównym biegiem Odry. Do jeziora Dąbie wpływają rzeki: Duńczyca, Święta, Płonia i Regalica będąca prawą odnogą Odry. Wypływają z jeziora: Iński nurt, Czapina i Babina. Jezioro leży w granicach administracyjnych miasta Szczecin, nad jego brzegami znajdują się od strony wschodniej: Czarna łąka i Lubczyna. Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym czyli znajdującym się na obszarze delty rzecznej. Jego brzegi są niskie i zabagnione. Od strony wschodniej jeziora usypano wał przeciwpowodziowy. Oprócz jeziora Dąbie w Polsce znajduje się tylko jedno jeszcze jezioro deltowe, którym jest jezioro Dłużno leżące w delcie Wisły. Dawniej jezioro było południową częścią zalewu Szczecińskiego, dziś odcięte jest od niego deltą Iny. Jezioro Dąbie dzieli się na Północne Dąbie Wielkie i południowe Dąbie Małe. Nad brzegami jeziora znajduje się wiele przystani żeglarskich. Jezioro Dąbie jest poligonem rybackim. Jest tu rozstawionych wiele sieci rybackich, których długość dochodzi nawet do 900 m. Nie jest to jezioro czyste - 4 klasa czystości. Jest ono odstojnikiem wszystkiego co nanosi w swym nurcie Odra. Do jeziora wpada niestety dużo ścieków. Od strony Goleniowa oraz Rokicin do jeziora przylegają tereny rolnicze, które są dobrze zmelioryzowane, to powoduje napływ do jeziora nawozów i innych substancji używanych w rolnictwie przez co jezioro ma użyźnioną wodę.

W jeziorze występują okonie, węgorze, płocie i inne ryby napływające do niego z Odry. Przekrój gatunkowy ryb jest więc dość spory.

Mapy Google: Jezioro Dąbie

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Lokalizacja

Województwo: zachodniopomorskie

Miejscowość: Szczecin

Informacje kontaktowe

E-mail: marfish[at]home.pl

Strona: http://marfish.pl

marfish Autor: marfish
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij
Jezioro Dąbie
Jezioro Dąbie Jezioro Dąbie leży w Dolinie Dolnej Odry. Ma powierzchnię 56 km2. Jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce. Jego długość to 15 km, a szerokość... Ocena:Oceń! 0
  • Gwiazdki: Oceń! / 6
0 głosów

Wasze komentarze

Komentarze [1]

Jezioro Dąbie Coraz trudniejszy dostęp do łowiska z brzegu, dużo terenów prywatnych, a jeszcze tereny mają wykupić Chińczycy. Już teraz bez łodzi ciężko łowić, a nie każdego stać na łódź :( :( :( 6 Jezioro Dąbie Jezioro Dąbie

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4101204 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika