Odra w okolicach Gubina

Odra w okolicach Gubina

Opis łowiska

Odra - druga co do długości rzeka w Polsce (854 km). W połowie XIX w. w celu zabezpieczenia terenów nadrzecznych przed niszczycielskim działaniem wody, zwiększenia szybkości rzeki i ułatwienia żeglugi przeprowadzono jej regulację. Polegała ona na wyprostowaniu nadmiernie występujących zakoli, poszerzeniu zwężeń i pogłębieniu koryta. Aby zabezpieczyć brzegi przed wylewem wody, wybudowano wzdłuż rzeki wały ziemne, a koryto zabezpieczono tzw. główkami. wyłożonymi kamieniami. Rzeka jest rajem dla wędkarzy łowiących takie gatunki ryb jak leszcze, płocie, krąpie, jazie, klenie oraz sumy, szczupaki, sandacze, bolenie i inne rzadziej poławiane ryby.

Odra na odcinku Gubin- Kostrzyn jest bardzo ciekawym łowiskiem. To królestwo ostróg. Niektóre są niezwykle długie – na próżno szukać takich na wyższych odcinkach rzeki. Ale są też opaski, śródrzeczne rafki i krótkie odcinki podmytych burt brzegowych.

Brzegi są na ogół dostępne, choć gdzieniegdzie do ostrogi trzeba się przedzierać przez gęste trzcinowiska. Niestety, łowi tu bardzo wielu wędkarzy.

Ten odcinek Odry słynie z okazałych leszczy, płoci i krąpi. Można też liczyć na szczupaki, okonie, bolenie, klenie oraz jazie. Nieco rzadziej trafiają się brzany, sandacze i sumy.

Spławikowcy łowią często na napływach ostróg. Stosują duże, wyporne spławiki i metodę przystawki. Solidny ciężarek utrzymuje przynętę w głębokim dole napływu. W ten sposób łowi się głównie grubaśne leszcze i krąpie. Przynętami są białe robaki i ciasta.

Spinningiści także buszują przy ostrogach. W przegłębieniach u nasady główki czają się szczupaki i okonie, a na szczytach także bolenie, klenie i jazie. W basenach i warkoczach można zapolować na sandacze i sumy. Błystki wahadłowe powoli odchodzą w zapomnienie. Ale tutaj warto je mieć w pudełku. Szczególnie podczas polowania na szczupaki i bolenie. Dobre są zwłaszcza szerokie wahadła wykonane z lekkiej blachy.

Gospodarzem łowiska jest ZO PZW w Gorzowie Wielkopolskim, tel.: (95)722 34 02. Nad wodę można dojechać drogami 118 (Kostrzyn-Słubice) i 139 (Rzepin-Górzyca). Przy okazji wyprawy na ryby zachęcam do wycieczek pieszych i rowerowych oraz do zwiedzania Euromiasta Guben-Gubin.

Wędkarski kalendarz brań

Występujące ryby

Sum

Lokalizacja

Województwo: lubuskie

Miejscowość: Kosarzyn

rasinski Autor: rasinski
Kategoria: Łowiska naturalne
Udostępnij
Odra w okolicach Gubina
Odra w okolicach Gubina Odra - druga co do długości rzeka w Polsce (854 km). W połowie XIX w. w celu zabezpieczenia terenów nadrzecznych przed niszczycielskim działaniem wody,... Ocena:Oceń! 0
  • Gwiazdki: Oceń! / 6
0 głosów

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4101153 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika