Brania i żerowanie ryb. Kiedy na ryby wg. Maliny.

Czy zastanawiałeś się, w których okresach ryby najlepiej biorą, co gdybyś miał dobry kalendarz brań, który wskaże ci odpowiedni czas? Otóż analizowałem i myślałem o tym kiedy, na jakie gatunki ryb najlepiej jest wybrać się o danej porze roku. Opracowałem tu wykresy brań różnych gatunków ryb. Kiedy na ryby?

Wykresy przedstawiające dynamikę brań i żerowania najbardziej popularnych ryb naszych wód: leszcz, sum, węgorz, okoń, jaź, karaś, kleń, lin, miętus, sumik karłowaty, szczupak, płoć, krąp, sandacz, brzana, karp, amur, tołpyga, okoń, świnka, boleń z podsumowaniem w przedziale czasu znajdują się na tej stronie.

Biblia wędkarza. Jakie ryby biorą dobrze w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu? Kiedy i jakie ryby łowić... w pełnym wydaniu jak i gdzie łowić ryby!
Kalendarz brań ryb to doskonały poradnik dla wędkarzy, zawiera jedne z najbardziej przydatnych informacji.

Osobisty kalendarz brań - na poszczególne miesiące i pory roku.

BOLEŃ

Brania boleń

BRZANA

Brania brzana

JAŹ

Brania jaź

KARAŚ, KARAŚ SREBRZYSTY

Brania karaś

KARP, AMUR, TOŁPYGA

Brania karp

KLEŃ

Brania kleń

LESZCZ

Brania leszcz

LIN

Brania lin

MIĘTUS

Brania miętus

OKOŃ

Brania okoń

PŁOĆ, KRĄP, WZDRĘGA

Brania płoć

SANDACZ

Brania sandacz

SUM

Brania sum

SUMIK KARŁOWATY

Brania sumik karłowaty

SZCZUPAK

Brania szczupak

ŚWINKA, CERTA

Brania świnka

WĘGORZ

Brania węgorz

Kalendarz brań

Są lata, w których wiosenne ocieplenie przychodzi wcześniej lub później, wówczas też wiosenny okres żerowania ryb przychodzi szybciej lub opóźnia się z czasem o tydzień, dwa i trzy (podobnie sytuacja wygląda jesienią z ochłodzeniem). Dlatego obserwuj naturę i zachodzące w niej zmiany, aby nie przespać najlepszego okresu żerowania i brań przepięknej ryby.

PODSUMOWANIE

Brania dostateczne

  • Styczeń - kleń, leszcz, okoń, płoć
  • Luty - jaź, kleń, leszcz, okoń, płoć
  • Marzec - kleń, leszcz, okoń, płoć
  • Kwiecień - karaś, karp, płoć
  • Maj - miesiąc na każdą rybę, cokolwiek chcesz możesz złowić w maju
  • Czerwiec - brzana, miętus, szczupak, świnka
  • Lipiec - szczupak
  • Sierpień - sandacz, szczupak
  • Wrzesień - sum, świnka
  • Październik - karp, kleń, leszcz, świnka
  • Listopad - brzana, jaź, kleń, leszcz, tołpyga, płoć, świnka
  • Grudzień - kleń, leszcz, płoć, szczupak

Brania dobre

  • Marzec - jaź, miętus (wyjątek: bardzo dobrze żeruje w zimie)
  • Kwiecień - jaź, kleń, karaś, miętus, płoć, sumik karłowaty
  • Maj - karp, leszcz, płoć, sumik karłowaty, węgorz (cokolwiek chcesz możesz złowić w maju)
  • Czerwiec - amur, boleń, jaź, kleń, leszcz, lin, okoń, sum, sumik karłowaty, szczupak, węgorz
  • Lipiec - boleń, jaź, karaś, amur, kleń, okoń, płoć, sandacz, sumik karłowaty, świnka
  • Sierpień - boleń, karp, kleń, leszcz, lin, sum, sumik karłowaty, tołpyga, węgorz, wzdręga
  • Wrzesień - brzana, karaś, karp, leszcz, okoń, płoć, sandacz, sumik karłowaty, węgorz
  • Październik - boleń, brzana, certa, jaź, okoń, płoć
  • Listopad - miętus, okoń, sandacz, szczupak
  • Grudzień - okoń, sandacz

Brania bardzo dobre

  • Maj - boleń, jaź, karaś, kleń, lin, miętus, okoń, szczupak
  • Czerwiec - karaś, karp, płoć, sandacz, świnka
  • Lipiec - brzana, karp, leszcz, lin, sum, węgorz, wzdręga
  • Sierpień - amur, brzana, karaś, okoń, płoć, świnka
  • Wrzesień - boleń, kleń, szczupak
  • Październik - sandacz, szczupak

Jeśli czas pozwoli możliwe jest, że dopracuję kalendarz z większą dokładnością (nie tylko do miesięcy, ale tygodni i dni). Nie uważam jednak, aby było to konieczne ponieważ kalendarze brań, które podają dokładny dzień dobrych i złych brań z wyprzedzeniem rocznym itp. kiedy np. specjaliści od pogody nie zawsze są w stanie określić pogodę jaka będzie za tydzień wykonane są przez "wróżki". Dlaczego nie podają jeszcze, o której godzinie weźmie nam ryba, abyśmy zdążyli nad wodę? Jeśli kto wierzy we wróżki to mogą one przynieść sukces wyprawie wędkarskiej i złowisz złotą rybkę. Jednak tak naprawdę kalendarze wykonane przez wróżki nie są w stanie określić, czy dziś będą brały i kiedy złowisz rybę, tym bardziej rybę życia, a ten kalendarz opisuje w słowach i przedstawia na obrazkach aktywność ryb, ich najlepszy okres żerowania i kiedy biorą medalowe ryby.

Ryby to zimnokrwiste zwierzęta, ich temperatura ciała zbliżona jest do temperatury otaczającego środowiska i nie może przekraczać o więcej niż 0,5 – 1°C, a szybkość procesów metabolicznych ryb zależy od temperatury wody.
Wybór idealnego okres żerowania ryb uzależniony jest nie tylko od pory roku - temperatury wody i powietrza, pogody - dni słonecznych i pochmurnych, a czynników atmosferycznych. Ciśnienie atmosferyczne ma ogromny wpływ na istoty żyjące w środowisku wodnym. Średnie normalne ciśnienie na Ziemi wynosi około 1013 hPa. Dla ryb za optymalne warto przyjąć stabilne ciśnienie na poziomie od 995 do 1010 hPa, znakomity bywa ustabilizowany wyż z wolnym spadkiem ciśnienia, wówczas ryby schodzą do dna wody i intensywnie żerują. Wzrost ciśnienia zmusza ryby, szczególnie białą rybę do przeniesienia się w wyższe partie wody i mogą wówczas dobrze żerować w toni. Generalnie niskie ciśnienie ma niekorzystny wpływ na brania ryb w przeciwieństwie do wysokiego. Gwałtowne zmiany ciśnienia powodują, że ryba nie bierze. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na żerowanie ryb jest ruch powietrza, czyli wiatr. Za najlepszy uchodzi wiatr zachodni oraz południowy. Mówi się, że kiedy wieje wiatr od wschodu to ryby chodu. Zwykle słabe wiatry są lepsze niż absolutna cisza na czystej wodzie. W rzekach pomyślny wiatr wieje w górę rzeki. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na brania ryb są fazy księżyca. Tu mniej lub bardziej wiarygodne źródła - kwestionowane przez wielu z nas kalendarze brań - podają, że pierwsza kwadra to najlepszy okres brań ryb. Powszechnie jednak wielu wędkarzy przyjmuje, że nów to najlepszy okres połowów, natomiast przy pełni nic nie bierze. Moim zdaniem wiele zależy od gatunku ryby. Z własnego doświadczenia przekonany jestem, że ryby (znacząca ich część) najchętniej biorą w okolicach pełni (przed pełnią i w pełnię) kiedy na Ziemię działają spotęgowane siły przyciągania grawitacyjnego Księżyca. Niektóre gatunki nawet "mylą" sobie w tym czasie noc z dniem, np. leszcz i bierze przez całą noc, kiedy teoretycznie w naturalnych warunkach nie żeruje on w nocy. Jak widać prognozowanie brań bywa kontrowersyjne, dane nigdy nie będą ścisłe, ale pewne pory brania ryb można ustalić na tyle dokładnie, aby wybierać się na ryby w najodpowiedniejszym ku temu czasie.

Przedstawiłem na tej stronie mój kalendarz brań, który uważam za najbardziej wiarygodny. Preferuję tu zasadę, że ryby należy łowić w najkorzystniejszych ku temu porach roku. Zły czas na połów jednego gatunku często oznacza dobry okres żerowania drugiego gatunku. Chyba warto ten fakt wykorzystać, prawda? Jeśli uważasz temat za interesujący napisz swoje spostrzeżenia odnośnie kwestii brań i żerowania danych gatunków ryb.

Dla zainteresowanych polecam bardziej dokładne, rozszerzone opracowanie wędkarskiego kalendarza brań ryb dostępne w Księdze Brań. Z wędkarskim pozdrowieniem, zaplanuj swoją doskonałą wędkarską przygodę.

Malina Autor: Malina
Kategoria: Akademia wędkarstwa
Udostępnij
Brania i żerowanie ryb. Kiedy na ryby wg. Maliny.
Brania i żerowanie ryb. Kiedy na ryby wg. Maliny. Czy zastanawiałeś się, w których okresach ryby najlepiej biorą, co gdybyś miał dobry kalendarz brań, który wskaże ci odpowiedni czas? Otóż... Ocena:6.0 2
  • Gwiazdki: 6.0 / 6
2 głosy

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4013985 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika