Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce

Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje. Jednak złowienie prawdziwego okazu jest naprawdę trudne. Na haczyk trafiają najczęściej płotki drobne, kilkunastocentymetrowe.

PłocieZłowienie "ćwierćkilówki" to już frajda, bo na wędce taka ryba dokazuje, aż miło. Kilogramowa płoć to już wydarzenie na miarę całej naszej społeczności wędkarskiej. Takiej jeszcze nie miałem, chociaż złowiłem płoci niezliczoną ilość i "półkilówki" już były. Z kilogramowych i większych płociowatych była wzdręga (jest ich więcej, na jednej z wypraw są trzy na złoty medal).

Ale o płoci. Jaki jest, więc sposób na grubą płoć?

Na złowienie dużej płoci nie ma jednej, uniwersalnej reguły. Te największe biorą niemal przez cały rok, na wszystkie przynęty, do tego równie chętnie w rzekach, jak i wodach stojących. Z moich wędkarskich przygód powiedziałbym, że na największy okaz można liczyć w czerwcu i sierpniu, mimo że wczesną wiosną jest bardzo "płociowo" i jesień również nie jest gorsza. Płoć bierze niemal przez cały rok.

Duże płocie półkilogramowe i większe, są trudniejsze do łowienia niż małe. Jest ich stosunkowo mało – aby dorosnąć do masy 0,5 kg muszą żyć, zależnie od warunków pokarmowych, aż 12-14 lat. Żerują zwykle w innych miejscach niż drobnica, najczęściej z dna, na głębokości co najmniej kilku metrów w łowisku z twardym dnem.

Płoć występuje niemal we wszystkich typach wód, może tylko z wyjątkiem ubogich w pokarm potoków górskich. I choć większość wędkarzy kojarzy płoć ze stojącą wodą, w której łowi się ją szczególnie łatwo (zwłaszcza piętnasto-centymetrowe podrostki), to jednak po naprawdę dużą płoć należy wybrać się nad rzekę. W rzece najszybciej złowimy nasz upragniony rekord.

Płoć jest wszystkożerna, choć niewątpliwie cechuje ją niezwykła wybredność. Skuteczną przynętą może okazać się kanapka w skład, której będą wchodzić pszenica plus biały robak, albo białe plus czerwony robak. Ogólnie jednak biały robak jest najskuteczniejszą przynęt na płoć, ale bardzo dobre są czerwone robaki i rosówki. Na rzece, jeśli będziemy nęcić łowisko proponuje pszenice, albo kukurydzę, groch - które to mogą okazać się najbardziej skuteczną przynętą na dużą płoć (przynęty te selekcjonują brania, podobnie jak rosówki – nie łowimy drobnej płoci). Z przynętą na płoć możemy też eksperymentować. Sprawdzają się różne ciasta, ziemniaki, podwodne dziwactwa i owady (nawet koniki).

Płoć - ryba całoroczna
30-centymetrowa płoć z rzeki na pszenicę

Na dużą płoć każdy może wymyślić własny niepowtarzalny sposób i w każdym nawet najbliższym łowisku, czy to w małym stawie, czy w dużej rzece, wiosną, latem, czy na jesień. Na rekordową płoć zawsze jest czas i miejsce. Najważniejsze to jechać, łowić i dojść do mistrzowskich wyników.

Malina Autor: Malina
Kategoria: O rybach dla wędkarzy
Udostępnij
Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce
Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje. Jednak złowienie prawdziwego okazu jest... Ocena:6.0 1
  • Gwiazdki: 6.0 / 6
1 głos

Wasze komentarze

Komentarze [2]

Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce Taa... A ile takich powyżej pół kilograma płoci ponad 40 centymetrowych złowiłeś? Dla mnie płoć ponad pól kilowa jest większym wydarzeniem niż jaź półtorakilowy. Grubą płoć miałem mniej razy, przez co jest bardziej wyjątkowa. 6 Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce
Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce "Rekordowa płoć na haczyku to marzenie każdego wędkarza. Nie ma chyba innej ryby, która wyzwalałaby takie emocje". Chyba Cię trochę poniosło kolego :D no chyba, że zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem to rozumiem te emocje... łowienie półkilowych płotek jest niczym w porównaniu z chociażby ponad dwukilowymi jaziami o innych rybach nie wspomnę... 6 Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce Płoć - ryba, na którą jest niemal zawsze dobry czas i miejsce

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4248743 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

Konto użytkownika