Wędkarstwo podlodowe – jak łowić ryby spod lodu?

Zima to dla wielu wędkarzy czas niecierpliwego wyczekiwania, obserwowania warunków pogodowych, wypatrywania nadejścia wyżów kierujących do nas mróz, kiedy to zbiorniki wodne skuje pokrywa lodowa i pojawi się okazja wyjścia na lód umożliwiająca łowienie ryb spod lodu.

Jak wiesz? Wędkarstwo podlodowe polega na łowieniu ryb spod lodu, łączy w sobie elementy hobby i sportu. Praktykowane na zamarzniętych akwenach podlega ścisłym regulacjom Polskiego Związku Wędkarskiego. Chociaż może się wydawać, że nie różni się od tradycyjnego łowienia ryb, wymaga zupełnie innego podejścia, przestrzegania rygorystycznych zasad bezpieczeństwa - ze względu na specyficzne warunki jest to najniebezpieczniejsza metoda połowu. Wymaga też stosowania specjalistycznego sprzętu zapewniającego komfort podczas trudnych warunków, specjalnych przynęt podlodowych, z których najpopularniejsza jest mormyszka oraz błystka podlodowa. Ryby łowione spod lodu to głównie okonie, płocie i leszcze.

Trochę „prawa”

Tak jak wspomniano wcześniej, zasady połowy ryb spod lodu uregulowane zostały przez Polski Związek Wędkarski. Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW mówi:

  1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest od roku 2011 przy użyciu dwóch wędek.
  2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
  3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.
  4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
  5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
  6. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

Oczywiście, to nie jedyne zasady, które tyczą się łowienia podlodowego. Zasadnicza większość z nich dotyczy bezpieczeństwa i wynika ze zdrowego rozsądku.

Wędkarstwo podlodowe

Wielu wędkarzy szczególnie przyciąga tzw. „pierwszy lód” (tak potocznie nazywa się okres pierwszego miesiąca od utworzenia się pokrywy lodowej). Choć „na pierwszym lodzie” najlepiej biorą okonie i często można liczyć na złowienie dużej sztuki, to wtedy też najczęściej zdarzają się niebezpieczne wypadki. Jeśli zdecydujesz się w tym okresie łowić pamiętaj o bezpieczeństwie, które jest dla ciebie priorytetowe.

Zasady bezpieczeństwa

  1. Minimalna grubość lodu na akwenie wodnym, na którym można wędkować, wynosi 10 cm.
  2. Łowienie w pojedynkę zmniejsza szansę na ratunek w przypadku sytuacji losowych jak załamanie się tafli lodu.
  3. Wędkarstwo podlodowe wymusza posiadanie specjalnego sprzętu asekuracyjnego np. linkę o długości około 10 metrów, linkę z zamocowanym na końcu workiem z piaskiem etc.
  4. Przy hobby jakim jest wędkarstwo podlodowe należy zwrócić uwagę na odpowiedni strój. Ujemna temperatura w połączeniu z wielogodzinnym przebywaniu w jednym miejscu sprzyja hipotermii. Aby uniknąć problemów zdrowotnych zaleca się wyposażenie w ciepły strój, z uwzględnieniem puchowej kurtki z kapturem, rękawiczek, czapki i szalika.
  5. W torbie – oprócz sprzętu – nie powinno zabraknąć napoju rozgrzewającego. Uwaga! Alkohol powoduje jedynie złudne wrażenie ciepła i znacznie większą jego stratę. Warto wyposażyć się w termos z herbatą bądź bulionem.
  6. Warstwa lodu pokrywająca akweny wodne charakteryzuje się zróżnicowaną grubością (tzn. oparzeliska). Miejsca o cieńszej warstwie mogą być bardzo niebezpieczne, a więc należy ich unikać.

Ubierz się ciepło

Na wyprawach „wędkarzy zimowych” sprawą kluczową jest odpowiednia odzież. Jednym wystarczy kaptur, drugi nie ruszy się bez dwóch czapek. Wędkarstwo podlodowe nierzadko wymaga siedzenia w bezruchu przez kilka godzin w ujemnej temperaturze. Ciepła herbata to doraźny środek na rozgrzanie wnętrza. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni, a zarazem wygodny – nieograniczający ruchów – strój, dlatego porządny ocieplany kombinezon, ciepłe obuwie, czapka i rękawice - to alfa i omega odzienia każdego wędkarza podlodowego.

Wędkarstwo podlodowe – sprzęt

Wędkarstwo podlodowe rządzi się swoimi prawami. Sport ten dedykowany jest dla osób opanowanych, cierpliwych, a także preferujących ujemne temperatury. Niezależnie od tego, czy jest dla nas wyłącznie hobby czy też coś więcej, aby osiągnąć sukces należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, akcesoria oraz przynęty i zanęty. Jeśli chodzi o wędki, w krótkich podlodowych modelach popularnych w Polsce specjalizują się firmy Mikado, Jaxon, Konger, a także Salmo, natomiast bardziej wyszukane to np. Shakespeare. Mała wędka wymaga zastosowania małego kołowrotka. Tu prym wiodą wspomniane już Konger, Mikado, Jaxon a także Shimano i Spro. Sprzęt prezentowanych firm posiada zwykle precyzyjny hamulec. Dobry kiwok wpływa na widoczność brań i precyzję podczas przycinania ryby. Jeśli chodzi o podlodowe spławiki, niezwykle szeroką ofertę posiada firma Vimba. Nie możemy zapominać również o akcesoriach dodatkowych, zwiększających nasz komfort w czasie połowu. Zależnie od stopnia naszego zaawansowania, powinniśmy pomyśleć o czerpakach do lodu, antypoślizgowych nakładkach, podpórkach i zanętnikach, podlodowych pudełkach, a także zestawie ratunkowym. Każdy podlodowy łowca powinien pamiętać również o świdrach na gruby lód, a także pierzchniach – narzędziach niezbędnych przy pierwszym lodzie. Tu sprawdzą się produkty marki Tonar oraz Heinola.

Dobór zestawu do połowów podlodowych uzależniony jest od metody jaką chcemy łowić.
Opcji jest wiele, każda wymusza na nas zastosowanie odpowiedniej wędki oraz żyłki:

  • Metoda Mormyszka – wędka o długości 30-50 cm, gdzie szczytówka zwykle jest bez przelotki, a na końcu umieszczony jest kiwok lub wędka wyczynowa typu Bałałajka do tzw. łowienia z ręki.
    Zalecana jest tu cienka żyłka 0,07-0,09 mm.
  • Metoda Błystka – wędka o długości 50-100 cm (zależnie od pozycji wędkarza), szczytówka zakończona przelotką.
    Żyłka 0,12-0,16 mm i powyżej 0,20 mm na dużych głębokościach.
  • Metoda Spławik – wędka o długości +- 50 cm, szczytówka zakończona przelotką, bez miejsca na kiwok.
    Żyłka cienka 0,07-0,09 (małe głębokości), 0,10-0,14 mm (do 10 metrów) i żyłka grubsza (dla większych głębokości).

Niezależnie od metody łowienia zwykle potrzebny jest również:

  • Kołowrotek - niewielkich rozmiarów o stałej szpuli (kołowrotek nie zawsze jest wymagany). Do kołowrotka stosujemy żyłkę zimową lub flurocarbonową przystosowana do niskich temperatur, za najbardziej uniwersalną można przyjąć grubość 0,10 mm.

Wędkarstwo podlodowe – przynęty

Jeśli chodzi o przynęty, do najskuteczniejszych przynęt sztucznych w wędkarstwie podlodowym zaliczamy mormyszki. Te idealnie sprawdzą się w przypadku okoni, leszczy, płoci, a także często łowionego zimową porą jazgarza oraz klenia. Mormyszki dedykowane są do delikatnych wędek i stosunkowo cienkich żyłek. Jeżeli marzy nam się dorodny okaz okonia, warto wyposażyć się w żuczki podlodowe. Do połowu ryb drapieżnych polecane są blaszki podlodowe, na taką blaszkę można też złowić leszcza lub płoć. Ochotka na kotwiczce bądź zastosowanie czerwonego akcentu zwiększa ilość brań. Wędkarskim numerem jeden są tu „poziomki”, a więc podwodne balansówki oraz cykady podlodowe. Przynęty te umożliwiają złowienie okonia, sandacza, a także szczupaka.

Wędkarstwo podlodowe – jak i gdzie łowić

Jak łowić? Spod lodu praktycznie każdą rybę możemy łowić przy użyciu jako wabika mormyszki (imitacji kiełża) stosując do sygnalizacji brań czuły kiwok. W metodzie tej sprowadzamy mormyszkę w okolice dna i wolnymi ruchami wprawiamy ją w ruch bacznie obserwując kiwok. Ze względu na mały ciężar mormyszek używamy tu bardzo cienkich, ale jednocześnie wytrzymałych żyłek, można powiedzieć im cieńsza żyłka tym więcej brań. Intensywność brań zwiększymy też poprzez założenie na mormyszkowy haczyk ochotki, drobnych czerwonych robaków – gnojaków lub innej sztucznej przynęty zwykle najlepiej w kolorze czerwonym. Mormyszkowy mimo, że delikatny zestaw pozwala na holowanie okazałych ryb, co przy takim łowieniu „z ręki” wywołuje duże emocje, ale i te dużo mniejsze ryby walczą na tyle zaciekle, że ich hol dostarcza dużo emocji i satysfakcji.

Bardzo dobrym sposobem łowienia spod lodu szczególnie na początku zimy, na pierwszym lodzie jest stosowanie podlodowych błystek, metoda ta pozwala łowić głownie okonie oraz inne drapieżniki. Łowienie błystką podlodową, tzw. oblanką, która imituje małą, chorą rybkę, polega na sprowadzeniu przynęty w okolice dna oraz na podrywaniu i opuszczaniu wabika energicznymi ruchami wędki. Brania okoni najczęściej spodziewać się można w chwili, kiedy przynęta po poderwaniu w górę opada i nieruchomieje. Dlatego po opadnięciu oblanki nie należy jej zbyt szybko podrywać do góry. Dajmy jej na kilka, a nawet kilkanaście sekund znieruchomieć.

Spod lodu łowimy także na wędkę spławikową, metoda ta pozwala łowić głównie płocie, dużą płoć zwykle prościej jest złowić na spławik, zakładając jako przynętę ochotkę. Ochotka na haczyku bardzo dobrze sprawdza się również w wyżej wymienionych metodach. W przeciwieństwie do okoni najlepsze brania płoci przypadają na koniec zimy kiedy przed zbliżającą się wiosną zaczynają aktywnie żerować.

Gdzie łowić? Okoniowe miejsca to partie akwenów z silnie pofałdowanym dnem, z tzw. stromymi spadami, dołkami, garbami, górkami. Płocie oraz leszcze preferują raczej rozległe płaszczyzny denne. W zimie dużej płoci szukamy na blatach i spadkach przy głębokości 4 do 8 metrów. Gdy zaczyna się odwilż i nadchodzi koniec zimy warto szukać płoci na płytszej wodzie i bliżej brzegu, czasem nawet przy samych trzcinach.

Jak złowić grubą rybę?

  1. Wykonaj otwór – staraj się być cicho (świder, pierzchnia).
  2. Zakamufluj otwór.
  3. „Namierz” rybę – ustal głębokość przebywania (echosonda, zestaw).
  4. Wybierz przynętę i podaj ją rybom za pomocą odpowiedniego sprzętu.
  5. Bądź opanowany w czasie holowania ryby.

Podlodowe połowy ryb to jedna z najbardziej satysfakcjonujących i zarazem niebezpiecznych odmian wędkarstwa. Coś w sam raz dla osób, których cechuje opanowanie, cierpliwość, nie bojących się mroźnych chwil spędzonych na środku akwenu, dla których nie bez znaczenia jest też wspaniała szata zimowych wypraw wędkarskich, kiedy to kilometrami, wędrując po lodzie, mamy możliwość aktywnego wypoczynku, a także bliskiego kontaktu z zimową przyrodą.

Malina Autor: Malina
Kategoria: Metody wędkowania
Udostępnij
Wędkarstwo podlodowe – jak łowić ryby spod lodu?
Wędkarstwo podlodowe – jak łowić ryby spod lodu? Zima to dla wielu wędkarzy czas niecierpliwego wyczekiwania, obserwowania warunków pogodowych, wypatrywania nadejścia wyżów kierujących do nas mróz,... Ocena:Oceń! 0
  • Gwiazdki: Oceń! / 6
0 głosów

Wasze komentarze

Biuletyn

Zapisz się na biuletyn i odbierz prezent! Cenny przepis na ciasto, skuteczną przynętę na leszcze i inne ryby.

Odnośniki

Copyright © 2006-2024 RTW.org.pl [ 4014391 ] Rekreacja i Turystyka Wędkarska. Made with ♥ Design by Malina.

PLPL ENEN

Konto użytkownika